Często oglądając zdjęcia w Internecie (szczególnie na Instagramie) zastanawiamy się: JAK ONI ROBIĄ TAK ŁADNE ZDJĘCIA?! Pojawia się w naszej głowie odpowiedź: pewnie mają aparat za 10k. Otóż niekoniecznie! Fotografia to nie sprzęt – a miłość do łapania kadru. Brzmi banalnie i oklepanie, ale moim zdaniem tak jest! Oczywiście oprócz miłości i kadru ważna jest edycja. To mój ulubiony element podczas fotografowania – mogę nadać zdjęciu taki klimat, jaki mi się tylko wymarzy. Nadać mu głębi, tajemniczości i intymności. I szczerze – to nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

edycja zdjęć poradnik
PRZED / PO efekt edycji zdjęcia w Lightroom

Tajemnica edycji zdjęć, kupowanie presetów

W Internecie pojawia się mnóstwo “paczek” presetów do Lightrooma, za które blogerzy życzą sobie po kilkadziesiąt złotych… Ale co warto wiedzieć?

“Preset” to zapis ustawień parametrów dopasowanych do edycji konkretnego zdjęcia, który można skopiować i “wkleić” do swojego zdjęcia. To nie jest filtr, który dopasuje się do naszego obrazu – a to jest bardzo ważne, ponieważ wielu ludzi uważa, że kupując takie gotowe “paczuszki” uzyska efekt identyczny jak ten “reklamowany”. Aby tak się stało, nasze zdjęcie musi mieć niemal identyczną kolorystykę wyjściową. A co najważniejsze – takie presety (zapisane zmiany w ustawieniach zdjęcia) możemy stworzyć samodzielnie i korzystać z nich do woli przy edycji kolejnych zdjęć! I nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać! 🙂

Jak stworzyć własny preset w Lightroom?

jak tworzyć presety w lightroomie
Jak stworzyć własny preset w Lightroom?

Edytując swoje zdjęcie można korzystać z gotowych presetów dostępnych już w programie i dojść do swojego wymarzonego efektu poprzez edycję różnych parametrów wyjściowych. Gdy uzyskamy upragniony efekt PO wystarczy, że po naciśnięciu PLUSIKA klikniecie “Create Preset” i zapiszecie go pod swoją nazwą, np.: “Fioletowe kwiatki” – następnym razem, gdy zrobicie zdjęcie o podobnej kolorystyce, będziecie mogli skorzystać z zapisanego presetu, który pojawi Wam się w kategorii: “User Presets” (Presety użytkownika).

Proste triki na zmianę charakteru zdjęcia

edycja zdjęcia przed i po
PRZED / PO : Jak edytować zdjęcia? Zmiana ekspozycji i kolorystyki zdjęcia

Ekspozycja, temperatura i kolorystyka

Trzy parametry, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dzięki nim można diametralnie zmienić charakter zdjęcia. Osobiście lubię mniejszą ekspozycję, umiarkowaną temperaturę i wyciszoną kolorystykę.

Wybrane parametry dla zdjęcia powyżej:

Ekspozycja: -0,81; saturacja: -33 (wpływa na wyciszoną kolorystykę zdjęcia i uspokojenie kolorów).

Bardzo cennym narzędziem dostępnym w Lightroom jest także możliwość manipulacji podstawowymi kolorami na zdjęciu.

Manipulacja kolorami: odcień, saturacja, jasność

Dzięki temu możemy całkowicie odmienić kolorystykę zdjęcia, na taką, która bardziej pasuje do jego klimatu i charakteru – taką, która po prostu nam się bardziej podoba. Poniżej przykładowe zdjęcie:

PRZED / PO Manipulacja kolorystyką zdjęcia w Lightroom

Zmiana jednego parametru zmienia odbiór całego zdjęcia. Parametr ten dotyczył odcienia zieleni i jego natężenia. Różnica jest diametralna i ta druga wersja podoba mi się o wiele bardziej! Manipulować można podstawowymi kolorami tęczy – to zdecydowanie wystarcza!

Oczywiście profesjonalna obróbka zdjęcia nie skupia się tylko na zmianie trzech parametrów, ale one wystarczą, aby odmienić swoje zdjęcie na Instagrama!

Podsumowanie:

  • ekspozycja – dzięki niej możesz uratować za jasne/za ciemnie zdjęcie, nadać mu graficznej intymności i tajemniczości
  • saturacja – dzięki niem możesz wyciszyć kolorystykę zdjęcia, dzięki nadasz mu wyjątkowego charakteru
  • manipulacja kolorami – zobaczysz jak bardzo zmiana odcienia zieleni przeobraża świat na Twoim zdjęciu

To pierwszy, krótki poradnik dotyczący edycji zdjęć dla początkujących. Chciałam Wam pokazać, że kilka kliknięć jest w stanie zmienić zdjęcie bez kupowania drogich presetów…

Jeśli chcecie więcej wpisów dotyczących edycji zdjęć, dajcie znać w komentarzu 🙂