Mikrobiologia to nie tylko moja praca, ale także pasja. Dlatego cieszę się, że mam okazję zaspokajać nie tylko swoją mikro-ciekawość, ale także Waszą! Posty na Instagramie o tematyce mikrobiologicznej cieszą się Waszym zainteresowaniem, więc na blogu także będą się pojawiać!
Czym jest odcisk mikrobiologiczny?

W skrócie: to bezpośrednie przyłożenie podłoża mikrobiologicznego (pożywki dla bakterii/grzybów) do konkretnej powierzchni. Dzięki temu uzyskany wynik obrazuje czystość mikrobiologiczną danego miejsca. Służy to kontroli czystości powierzchni m.in.: w laboratoriach, rzeźniach, stanowiskach mięsnych, halach produkcyjnych itp. Odcisk pobiera się w rękawiczkach poprzez przyłożenie płytki odciskowej do powierzchni i przytrzymanie jej z średnim naciskiem przez kilka-kilkanaście sekund. Następnie taką płytkę umieszcza się w cieplarce w odpowiedniej temp. w celu inkubacji. Dla bakterii wynik odczytałam po 3 dniach (różne metody określają różne czasy inkubacji). Pobierałam odciski na płytki z podłożem tryptonowo-sojowym dla bakterii.

Pobieranie odcisku mikrobiologicznego z powierzchni zlewu

Z jakich miejsc pobrałam odciski?

odciski mikrobiologiczne czystość powierzchni
Miejsca, z których pobrałam odciski mikrobiologiczne

Co uzyskałam i na co to wskazuje?

Poniżej przedstawiam zdjęcia moich wyników. I zaznaczam, że:

WYNIKI TE UKAZUJĄ JEDYNIE CZYSTOŚĆ MIKROBIOLOGICZNĄ DANEJ POWIERZCHNI. NIE PROWADZIŁAM IDENTYFIKACJI GATUNKOWEJ I NIE ZACHĘCAM DO ZAPRZESTANIA KORZYSTANIA ZE SCHODÓW CZY WC! 😀 TO JEDYNIE MIKRO CIEKAWOSTKA 🙂

POZA TYM PAMIĘTAJMY, ŻE BAKTERIE BYWAJĄ TEŻ DOBRE 🙂

Czystość mikrobiologiczna powierzchni schodów, blatu w kuchni, biurka, parapetu, zlewu i deski klozetowej

Wnioski? Nie warto lizać parapetu, zlewu i deski klozetowej! 🙂 Mam nadzieję, że post Wam się podobał i czekacie na więcej! 🙂 Na koniec jeszcze zdjęcie z bliska pięknych kolonii!

mikrobiologia odcisk kolonie zdjęcie
Niech ktoś powie, że nie są piękne? 🙂